Úvod Slovník pojmů

Slovník použitých pojmů

Seznam všech použitých cizích slov a jejich význam.

Slovník použitých cizích a odborných slov

Alergen - je antigen, který je schopen u vnímavých jedinců vyvolat patologickou imunitní reakci - alergii. Jde nejčastěji o složky pylových zrn, plísní či zvířecí srsti. Organismus většiny lidí ve styku s těmito antigeny nijak nereaguje, v těle alergiků se začnou vytvářet protilátky, které způsobují alergickou reakci.

Benigní nádorek - je nezhobný výrůstek, způsobený nekontrolovatelným množením buněk. Jeho vznik může mít různé příčiny. Většinou je neškodný (např. u bradavic), přesto je lépe jej odstranit.

Dermatitida- latinsky dermatitis je společný termín pro všechny záněty kůže. Existuje řada různých typů dermatitidy, které bez odpovídajícího kontextu neznamenají nic víc než pouhou vyrážku.

Lišej - obecně nazývaný kožní defekt v podobě vyrážek, svědivých skvrn a zánětů kůže. Lidé tak laicky označují různé druhy ekzémů, převážně ty, které se vyskytují na obličeji.

Mazové žlázy - jsou drobné žlázky (váčky), které jsou uloženy v kůži. Jejich sekret má za úkol udržovat vláčnost a přiměřenou vlhkost kůže, vlasů, řas apod.

Parazit - neboli parazitismus je vztah dvou organismů, z něhož jeden organismus (parazit čili cizopasník) má zisk a druhý na něj doplácí (hostitel). Parazit se může živit buďto tkáněmi samotného hostitele (aniž by ho sám o sobě zabíjel), nebo se přiživovat na jeho potravě či jinak profitovat z hostitelova organismu nebo jeho činnosti a snižovat přitom jeho zdatnost či zdraví.

Póry - jsou drobné otvůrky v kůži. Při jejich ucpání např. nečistotami mohou vznikat různé místní záněty kůže.

Streptokok - latinsky Streptococcus, je rod kokovitých bakterií. Streptokoky jsou původci nejrůznějších onemocnění. V dnešní době je známo více než 70 druhů streptokoků širokého spektra různě závažných infekcí.

Světloléčba - je speciální způsob léčení za pomoci ultrafialového světla. Používá se převážně v kožním lékařství.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Kožní-nemoci.info
Kontakty