Úvod Kožní nemoci

Kožní nemoci

Kůže je největší lidský orgán, kromě estetické funkce, splňuje i plno dalších úkolů. Kožní onemocnění mohou postihnout kteroukoli část těla a jejich závažnost se pohybuje od podráždění kůže až ke stavům ohrožujícím život.

 

Ekzém

Ekzém, lidově lišej je neinfekční zánět kůže, který je reakcí lidského organismu na určité alergeny. Ekzém se projevuje svědivými vyrážkami, puchýřky, mokváním, ztvrdnutím a zhrubnutím kůže, zarudlá kůže, stroupky.. Velmi bolestivé jsou tzv. krusty, které rozpraskávají.

Existují různé druhy ekzému, které bývají velmi často zaměňovány. Pro následnou léčbu je ale velmi důležitá správná diagnóza. K hlavním formám patří:

  • Kontaktní ekzém je reakce na chemické látky a zevní prostředí se kterým kůže přijde do přímého kontaktu.
  • Atopický ekzém. Jinak řečeno atopická dermatitida, je kožní zánět, způsobený reakcí organismu na pyly, určité potraviny, prach a jiné alergeny, prostě na zevní i vnitřní vlivy. Tento chronický a svědivý zánět je velmi častým onemocněním po celém světě. Přesné příčiny víceméně nejsou známy. Atopický ekzém vzniká nejčastěji v ranném dětství a to na obličeji .V pozdějších letech se vyrážka přesouvá do loketních a podkolenních jamek, na krk, zápěstí a hřbety rukou.

Ekzém má mnoho podob. Typické jsou silně svědivé pupínky, puchýřky. Dalšími projevy jsou začervenalá a šupinatá ložiska, suchá popraskaná kůže, např. na bříškách prstů nebo za ušima.

Sklon k ekzému se obvykle dědí. Základní léčba je zevní. Většinou lékař předepíše hormonální prostředky, kortikoidy a to ve formě mastí, roztoků, krémů nebo mlék. Léčba je velmi obtížná, většinou jen výjimečně dochází k úplnému uzdravení.

 

Lupénka

Lupénka nebo-li psoriáza je chronické onemocnění kůže. Předpokládá se, že velikou roli sehrává dědičná dispozice. Nemoc je charakterizována zanícenými plochami kůže, které bývají pokryté bílými šupinkami. Lupénka není v žádném případě infekční či alergické onemocnění. Může vzniknout v kterémkoliv věku, nejčastěji však postihuje lidi v  období puberty, nebo kolem 40. roku. Vyrážka často postihuje hlavu, vlasy, kolena, lokty, bederní a hýžďovou část těla. Nehty na rukou a nohou mohou být nažloutlé a důlkovité. Lupénka není pro oko příjemná, přesto je většinou nebolestivá a nesvědí.

U lidí trpících psoriázou se kožní buňky určitých částí těla obnovují mnohem rychleji než normálně. Kožní buňky vznikají v hlubokých vrstvách kůže a obvykle se do měsíce dostávají na povrch, kde se postupně odlupují. Příčiny nemoci kromě genetiky nejsou známy, značnou roli však můžou mít zevní podněty, jako je suchý vzduch, spálení sluncem, stres, alkohol, poranění kůže, angína, nebo reakce na určité léky.

Léčba lupénky bývá individuální, dle stavu kůže. Dříve než navštívíte lékaře, můžete doma zahájit podpůrnou léčbu jako jsou např. léčebné koupele a různé masti k promazávání.. Jsou volně prodejné v lékárnách. Vitaminy C a E jsou vysoce účinné antioxidanty, které mohou zabránit poškození kožních buněk. Selen v kombinaci s vitaminem E má rovněž protizánětlivý účinek. Dále je nezbytný Zinek a to k udržování zdravé kůže a nehtů, podporuje hojení.

K léčbě se dále předepisují buď léky zevní ( krémy, masti, mléka, roztoky, gely), nebo Vás lékař může poslat na ozařování tzv.světloléčbu ultrafialovým světlem. Další variantou je také léčba vnitřní, to jsou léky podávané ústy či injekčně.

 

Svrab

Svrab je infekční kožní nemoc způsobená parazitem. Projevuje se vyrážkami, nepříjemným svěděním a kožními změnami v podobě oděrek pupínků a skvrn.Toto kožní onemocnění se přenáší obvykle přímým fyzickým kontaktem s vyrážkou, méně přes předměty, např. lůžkoviny. Původcem svrabu je mikroskopický roztoč, který se jmenuje zákožka svrabová. Délka života jedné zákožky je až 5 týdnů a za tu dobu stačí naklást 40 až 50 vajíček. Během několika měsíců se v příznivých podmínkách na lidském těle může vyvinout z jedné zákožky až několik set jedinců. Samičky lezou po kůži, během několika minut se do ní zavrtávají a ve spodních vrstvách kůže si razí chodbičky, ve kterých každý den kladou vajíčka.Výskyt chodbiček je zejména v místech s jemnou kůží ( meziprstní prostory, okolí genitálu, prsních bradavek, na hýždích, zápěstích, v záhybech loketního a kolenního kloubu, na podbřišku a v místech, kde přiléhá prádlo).

Infekci napomáhá snížená imunita. Na svrab jsou náchylné zejména děti, které se infikují hlavně hraním. Kožní onemocnění svrab je přenosný i sexuálním stykem. Léčba má odpovídat klinickému stavu onemocnění a podle toho se vybírají vhodné preparáty. Lékař obvykle doporučí masti a krémy s obsahem látek, které zákožky zničí. Tyto přípravky je však nutno aplikovat na celé tělo, od krku dolů. Přípravek musí působit na zákožky kontaktně. V místě, kde mast není nanesena, mohou zákožky přežívat. Léčebnou kúru, během které je nemocnému doporučeno se nemýt, je nutno podstoupit opakovaně.

Doporučujeme také zdravotní portály : Kašel, Bolesti břicha a Rýma - novinky, články a diskuze o zdraví i nemocech.

Růže

Růže, je streptokokové onemocnění kůže. Postihuje převážně děti a starší lidi. Projevuje se velkými rudými skvrnami a vyrážkami na obličeji a končetinách. Propuknutí nemoci bývá provázeno horečkami a zimnicí, nechutenstvím, bolestí hlavy apod. Toto kožní onemocnění je přenosné a nakažlivé. Onemocnění se většinou léčí penicilinovými antibiotiky.

 

Akné

Akné je kožní onemocnění způsobené zánětem ve vývodech mazových žláz. Není infekční. Akné vzniká typicky v období dospívání, postihuje stejnoměrně ženy i muže. Vzniká  působením několika faktorů. Jde o zvýšenou tvorbu mazu, zvýšené rohovění v oblasti vývodů mazových žláz a, působení bakterií a kvasinek.

Akné se může projevovat buď nezánětlivými projevy, to je ucpanými póry, nebo zánětlivými projevy, tedy pupínky a hnisavými puchýřky.

Léčba akné zaznamenala velký pokrok a v současnosti je k dispozici řada kvalitních léků a léčebných prostředků. Velmi důležitá je také správná péče o obličej, doporučují se alkoholové roztoky s dezinfekčními či bylinnými přísadami. Pro citlivou kůži je třeba zvolit  speciálnější prostředky, bez alkoholu.

Bradavice

Bradavice (verrucae) jsou nezhoubné novotvary, jsou to benigní nádorky, které se vyskytují převážně na kůži. V některých případech se objevují i na sliznici. Příčinou bradavic jsou viry. Bradavicemi jsou ponejvíce postiženy děti a mladší jedinci, dále osoby se sníženou buněčnou imunitou. Inkubační doba se pohybuje od několika týdnů do několika měsíců. Významným faktorem pro vznik onemocnění je macerace kůže zapříčiněná zvýšením pocením, jak dokazuje poměrně dosti vysoký výskyt bradavic na ploškách nohou.

Do skupiny "infekčních bradavic" patří bradavice pravé, plošné, molluska a genitální (kondylomata). Ploché bradavice připomínají pupínky s častou manifestací na čele, tvářích. Jsou ploché, lesklé, nebolestivé, barevně se neliší od zdravé kůže. Pravé – obecné bradavice jsou nejznámější.

Léčba bradavic je komplikovaná, v současné době však existuje řada léčebných metod. A to např. chirurgická léčba (doporučuje se především u rozsáhlého postižení kůže a jedná se o totální vynětí bradavičnatých útvarů.) Další metodou může být mražení tekutým dusíkem, která je přijatelná pro léčbu vulgárních a plochých bradavic i kondylomů. Molluska se odstraňují vyškrábnutím ostrou lžičkou v místním znecitlivění.

V lidové medicíně je terapeuticky oblíbený česnek, šťáva z cibule, citronu a vlaštovičník. Rozhodnutí, jakým způsobem je dobré léčit právě vaše bradavice je nutné ponechat na odborném lékaři, který podle lokalizace, vzhledu, růstu a velikosti zvolí nejvhodnější způsob léčby.

Mezi další problémy s kůží lze zařadit opary, sluneční spáleniny či alergie, mozoly, kuří oka, impetigo a další.

Další informace o kožních nemocech najdete na webech Pásový opar a Lupénka.

 

 

Závěrem

Kožní onemocnění mohou postihnout kteroukoli část těla a jejich závažnost se pohybuje od podráždění kůže až ke stavům ohrožujícím život. Spousta ovoce a zeleniny, pití velkého množství vody a rozumné užívání doplňků stravy mohou ovlivnit některé potíže. Mezi prevenci patří i vhodná péče o pokožku, promazávání, čištění apod.


Diskuse (1 komentář)

Michaela, (24. 12. 2017 21:54) Reagovat
Dobrý den... Objevují se mi po těle pupínky které mě když jsem v teple svědí. Celý den pracuji v chladném prostředí a jakmile přijdu domů mužů se zbláznit jak mě celé tělo svědí. Můžete mi poradit co by to mohlo způsobovat. Děkuji
Nový příspěvek
Copyright 2006–2018 © Kožní-nemoci.info
Kontakty