Úvod Kožní nemoci

Kožní nemoci

Kůže je největší lidský orgán, kromě estetické funkce, splňuje i plno dalších úkolů. Kožní onemocnění mohou postihnout kteroukoli část těla a jejich závažnost se pohybuje od podráždění kůže až ke stavům ohrožujícím život.

Ekzém

Ekzém, lidově lišej je neinfekční zánět kůže, který je reakcí lidského organismu na určité alergeny. Ekzém se projevuje svědivými vyrážkami, puchýřky, mokváním, ztvrdnutím a zhrubnutím kůže, zarudlá kůže, stroupky.. Velmi bolestivé jsou tzv. krusty, které rozpraskávají.

Více o onemocnění si můžete přečíst ve článku Ekzém.

Lupénka

Lupénka nebo-li psoriáza je chronické onemocnění kůže. Předpokládá se, že velikou roli sehrává dědičná dispozice. Nemoc je charakterizována zanícenými plochami kůže, které bývají pokryté bílými šupinkami. Lupénka není v žádném případě infekční či alergické onemocnění. Může vzniknout v kterémkoliv věku, nejčastěji však postihuje lidi v  období puberty, nebo kolem 40. roku. Vyrážka často postihuje hlavu, vlasy, kolena, lokty, bederní a hýžďovou část těla. Nehty na rukou a nohou mohou být nažloutlé a důlkovité. Lupénka není pro oko příjemná, přesto je většinou nebolestivá a nesvědí.

Více o onemocnění si můžete přečíst ve článku Lupénka.

Svrab

Svrab je infekční kožní nemoc způsobená parazitem. Projevuje se vyrážkami, nepříjemným svěděním a kožními změnami v podobě oděrek pupínků a skvrn.Toto kožní onemocnění se přenáší obvykle přímým fyzickým kontaktem s vyrážkou, méně přes předměty, např. lůžkoviny. Původcem svrabu je mikroskopický roztoč, který se jmenuje zákožka svrabová. Délka života jedné zákožky je až 5 týdnů a za tu dobu stačí naklást 40 až 50 vajíček. 

Více o onemocnění si můžete přečíst ve článku Svrab.

Růže

Růže, je streptokokové onemocnění kůže. Postihuje převážně děti a starší lidi. Projevuje se velkými rudými skvrnami a vyrážkami na obličeji a končetinách. Propuknutí nemoci bývá provázeno horečkami a zimnicí, nechutenstvím, bolestí hlavy apod. Toto kožní onemocnění je přenosné a nakažlivé. Onemocnění se většinou léčí penicilinovými antibiotiky.

Více o onemocnění si můžete přečíst ve článku Růže.

Akné

Akné je kožní onemocnění způsobené zánětem ve vývodech mazových žláz. Není infekční. Akné vzniká typicky v období dospívání, postihuje stejnoměrně ženy i muže. Vzniká  působením několika faktorů. Jde o zvýšenou tvorbu mazu, zvýšené rohovění v oblasti vývodů mazových žláz a, působení bakterií a kvasinek.

Více o onemocnění si můžete přečíst ve článku Akné.

Bradavice

Bradavice (verrucae) jsou nezhoubné novotvary, jsou to benigní nádorky, které se vyskytují převážně na kůži. V některých případech se objevují i na sliznici. Příčinou bradavic jsou viry. Bradavicemi jsou ponejvíce postiženy děti a mladší jedinci, dále osoby se sníženou buněčnou imunitou. Inkubační doba se pohybuje od několika týdnů do několika měsíců. Významným faktorem pro vznik onemocnění je macerace kůže zapříčiněná zvýšením pocením, jak dokazuje poměrně dosti vysoký výskyt bradavic na ploškách nohou.

Více o onemocnění si můžete přečíst ve článku Bradavice.


Diskuse (1 komentář)

Michaela, (24. 12. 2017 21:54) Reagovat
Dobrý den... Objevují se mi po těle pupínky které mě když jsem v teple svědí. Celý den pracuji v chladném prostředí a jakmile přijdu domů mužů se zbláznit jak mě celé tělo svědí. Můžete mi poradit co by to mohlo způsobovat. Děkuji
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Kožní-nemoci.info
Kontakty