Úvod Kožní nemoci Svrab

Svrab

Svrab je infekční kožní nemoc způsobená parazitem. Projevuje se vyrážkami, nepříjemným svěděním a kožními změnami v podobě oděrek pupínků a skvrn.Toto kožní onemocnění se přenáší obvykle přímým fyzickým kontaktem s vyrážkou, méně přes předměty, např. lůžkoviny. 

Původcem svrabu je mikroskopický roztoč, který se jmenuje zákožka svrabová. Délka života jedné zákožky je až 5 týdnů a za tu dobu stačí naklást 40 až 50 vajíček. Během několika měsíců se v příznivých podmínkách na lidském těle může vyvinout z jedné zákožky až několik set jedinců. Samičky lezou po kůži, během několika minut se do ní zavrtávají a ve spodních vrstvách kůže si razí chodbičky, ve kterých každý den kladou vajíčka.Výskyt chodbiček je zejména v místech s jemnou kůží (meziprstní prostory, okolí genitálu, prsních bradavek, na hýždích, zápěstích, v záhybech loketního a kolenního kloubu, na podbřišku a v místech, kde přiléhá prádlo).

Infekci napomáhá snížená imunita. Na svrab jsou náchylné zejména děti, které se infikují hlavně hraním. Kožní onemocnění svrab je přenosný i sexuálním stykem.

Léčba má odpovídat klinickému stavu onemocnění a podle toho se vybírají vhodné preparáty. Lékař obvykle doporučí masti a krémy s obsahem látek, které zákožky zničí. Tyto přípravky je však nutno aplikovat na celé tělo, od krku dolů. Přípravek musí působit na zákožky kontaktně. V místě, kde mast není nanesena, mohou zákožky přežívat. Léčebnou kúru, během které je nemocnému doporučeno se nemýt, je nutno podstoupit opakovaně.

Máte nějaký dotaz nebo se chcete jen na něco zeptat? Navštivte naši poradnu.

Doporučujeme také zdravotní portály: KašelBolesti břicha a Rýma - novinky, články a diskuze o zdraví i nemocech.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Kožní-nemoci.info
Kontakty